2K Power Tournament
Sunday’s Coaching Clinic and 2K Power Tournament with Joey, Spencer, David, Bradley and Tommy was EPIC! Not often do we get the opportunity to jump on court with players of this calibre. David managed to steal the top prize for the 2K Power Tournament with Spencer coming in a close second and Joey claiming third.
Thank you Joey, Spencer and David for coming out to visit us, we can’t wait to see you all on court this week for the Australian Open.
Road of Champs – 2nd Round Results
Over the weekend we also held the second round of ROAD TO CHAMPS. This round was a timed tournament with two people from each team competing.
Results:
Div 1
- 1st The Great Knight – Tommy and Grant
- 2nd The Gel Rockets – Bradley and Flano
- 3rd The Incredibles – Dano and Karen
Div 2
- 1st Uncredibles – Darren and Daniel
- 2nd The Bat Finks – Michelle nd James
- 3rd Team 05 – Pete and Deep
Div 3
- 1st Glynn and Ali
- 2nd Simon and Geoff
- 3rd Ilse and Ash
Thank you to everyone that came down to play and support, it was a great afternoon.
Thornleigh Briars Squash Open
We had 10 senior divisions and 4 junior divisions with a total of 102 participants taking part in the Thornleigh Briars Open Squash Tournament held in February. Thanks to Briars Sports for their continued support.
Following are the Results:
Open Division
1st Jacob Robinson | 2nd Bradley Fullick | 3/4 Rohan Toole & George Thomas
Division 1
1st Dan Godwin | 2nd Dom Ratcliffe | 3rd Stanley Mok
Division 2
1st Haani Qureshi | 2nd Ben Miller | 3rd Emmy Lamb
Division 3
1st Thomas Wang | 2nd Michael Sanghera | 3rd James Herbert
Division 4
1st Brendan Creek | 2nd Jameel Khan | 3rd Garry Irwin
Division 5
1st Darvan Thavendran | 2nd Omar Kharrl | 3rd Anand Vishwanath
Division 6
1st Guy Pascal | 2nd Shalindra Selvadurai | 3rd Lorne Gurney
Division 7
1st Ryan Hay | 2nd Tomer Itah | 3rd Darvin Thavendran
Division 8
1st Moses Lim | 2nd Elizabeth Wang | 3rd Hugo Woon
Division 9
1st Ryan Chen | 2nd Jennifer Best | 3rd Pirthika Thavendran
Junior Bronze
Division 1
1st Darvan Thavendran | 2nd Ayan Zeeshan | 3rd Logan Effendi
Division 2
1st Fatimah Khan | 2nd Ayrron Anthony | 3rd Nathan Lin
Division 3
1st Pirthika Thavendran | 2nd Karissa Cheung | 3rd Ruisha Chu
Division 4
1st Rohan Zeeshan 2nd Joshua Marshall 3rd Kaira Malhotra